Špinavé ulice města LA jen zdaleka přehlédnete. Stačí tam přeci na vlastní kůži projít a máte kulku v zadku. Je jedno jaké jste pleti nebo co máte zrovna na sobě. Každá nová kost někomu ve čtvrti smrdí. Leda si vzít černé kvádro a brýle a zlehka pochodovat jednotlivými bloky. Jo hrát si na federála není v Americe těžké. Nikdo nikomu nevěří a každý každého podezřívá. Skoro jako by tu režisér David Ayer vyrůstal. Tohle prostředí je pro něj zkrátka třešničkou. Ví kam koho posadit a umí sehnat herecký tým, co přesvědčí i největšího gangstera, poslouchajícího nejtvrdší rap. LA, Los Angeles, Los Santos, City of Crime, říkejte si tomu jak chcete, třeba podsvětí Ameriky.
David Ayer se vrhl do velkého risku. Než totiž začal natáčet své vysněné Drsné časy, arggh to zní hnusně - DRSNÝ časy, tak nechal vypovědět svou hypotéku na dům, aby mohl vesele financovat tenhle gangsterský thriller. Nakonec se ukázalo, že se investice vyplatily. Během natáčení sice nezbylo ani na kus žvance pro filmařský tým, honoráře pro herce také nebyly ničím mohutným, ale hlavní je že se to všechno úspěšně dokopalo a dostřílelo za cílovou pásku.
Ayer vlastně věděl do čeho jde. Scénář sepsal totiž už v roce 1996, tedy 9 let před natáčením celého filmu a také pár let před stvořením filmu Training day. Celý ho pak odříkal na festivalu Sundance a když byl úspěch očividný, pustil se do samotného natáčení. A ačkoliv neměl s režírováním příliš zkušeností, respekt z filmu Training day, měl určitě. Tak také nalákal Christiana Bale, jemuž se scénář líbil a kývl mu na hlavní roli Jima Davise.
Jim je bývalým maryňákem, co se nedávno vrátil z Afghánistánu. Bohužel si sebou přivezl také psychickou ujmu, s níž se nemusel ani nikomu svěřovat, neboť byla po pár dnech očividná. Zatímco se snaží získat místo u policejní jednotky LAPD a jezdí z testu na test, brouzdá se svým kamarádem Mikem (Freddy Rodríguez) napříč ulicemi Los Angeles. Za volantem pijí a dělají ve městě bordel. Dostávají se do konfliktu s místním gangem a také do obchodu se zbraněmi. Jimova zdravotní situace je dnem ode dne horší a mnohdy začíná jít i do tuhého.
Fuck you! Fuck that, man. It's fucked up, buddy. Všude je přefuckováno, přebitchováno a přechlastáno. Drsný časy mají drsný dialogy i drsnou dějovou linii. Film Hursh times nemá za úkol člověka rozesmát nebo naladit na odpolední dýchánek s rodinou. Jedná se o pohled na vskutku rozežraný život muže, jenž se nedokáže ovládat a ani přesvědčit sám sebe, že mu válka zničila život. Vedle něho stojí věrný přítel, co je natolik ovlivněný jím samotným, že závažnou situaci pochopí až v nejvyhrocenějších koncích.
Roli zhýralého Jima odehrál Christian Bale neuvěřitelně. Ty časy (musely být drsný), co strávil kvůli této roli ve společnosti federálů a místních gangsterů se opravdu vyplatily. Chladný pohled, hořké odpovědi a přehnaně řešené situaci, za nimiž jen zdaleka stály drogy či alkohol. Na nějakého Batmana či slušňáčka bruneťáčka tedy raději rovnou zapomeňte. Vedle Balea se objevil také Freddy Rodríguez. Frajírek v sáčku, co nebyl nikdy před tím tak výrazný, jako právě tady.
Drsný časy jsou drsný film, s drsnou zápletkou a ještě drsnějším závěrem. Bale a Rodríguez tu ze sebe vymáčkli pořádný kus hereckého ega a je to setsakramentsky znát. A protože byl film natočen za trapných 24 dní, což nedělá v přepočtu ani celý měsíc, je to jednoznačný palec nahoru. Za obsazení, scénář i celé provedení. Jestli zrovna hrajete San Andreas, bude to pro vás jistojistě dvojitá porce zmrzliny navíc.